Z-Дірлевангер і фантомний біль війни

Z-Дірлевангер і фантомний біль війни

Нещодавно світ знову сколихнуло відео із сценою обезголовлювання українського солдата. Деякі “знавці” теми вже навіть встигли дати фаховий коментар і розповіли як має себе вести людина, коли їй ріжуть голову і якою мовою кричати в передсмертній агонії. Біль українського воїна не передати словами, але у всій цій трагедії він ще відгукнеться нам усім диким фантомним болем післявоєнного часу. 

Ми відбудуємо міста і приберемо тіла з вулиць, але уламки снарядів, постріли та шматки тіл залишать глибокі шрами у пам’яті всіх. Війна триває майже 10 років і на сьогоднішній день уже підросло покоління тих, кого виховували й продовжують виховувати в ненависті до власної нації та держави. Йдеться не про бойові дії, а про те, що відбуватиметься вже після них, тобто про правосуддя перехідного періоду.

Санкції проти пулу ОПЗЖ і арешт Медведчука відбулись уже після повномасштабного вторгнення Росії, однак, проблема до цього часу не зрушила з мертвої точки. Мається на увазі доволі болюче питання депутатських мандатів і перебування депутатів ОПЗЖ у Верховній Раді. 

Так, Міжнародний Кримінальний Суд визначає воєнні злочини як такі, що не мають терміну давності, однак, чи спрацює це не лише в теорії, а й в судовій практиці правосуддя перехідного періоду?

Дивізія СС Дірлевангер

Для початку звернімося до випадку з історії, який повторюється в сучасних українських реаліях. Наприкінці Другої світової війни Німеччина створювала батальйони й дивізії виродків на зразок Вагнера. Серед них і очолювана Оскаром Дірлевангером дивізія – такий собі прототип Пригожина. 

Бійці СС Дірлевангер у Варшаві,1944 (Bundesarchiv, Bild 183-R97906 / Schremmer / CC-BY-SA 3.0)

Комплектували дивізію, як ви вже мабуть здогадались, в’язнями тюрем і концтаборів, а також з рядів радянських військовополонених, у значній мірі з росіян. Щодо моральної обстановки в самій дивізії, то там, так само, відбувалися катування і позасудові страти, які сьогодні активно практикують вагнерівці проти тих, хто боїться йти в бій, чи хоче обрати полон. 

Еріх Юліус Ебергард фон дем Бах

Самого Оскара Дірлевангера було убито, і цього нам достатньо. Зазначимо лише, що справедливість долі, а може й сама карма, на жаль, наздогнала далеко не всіх нацистських різників.

Екс-вбивці та інші колаборанти

Чи вимагав Київ від Осло екстрадиції Медвєдєва, сказати важко – інформації про це знайти не вдалося. Україна веде війну і документує воєнні злочини росіян, тож мала би бути природно зацікавлена в тому, щоб Медвєдєва передали до рук українського правосуддя. Право на справедливий суд Україна гарантувати може, тож послатися на ризик того, що права підсудного будуть порушені, Норвегія навряд чи зможе. 

Після перемоги України таких Медвєдєвих будуть цілі дивізії і вони в один голос кричатимуть, що просто виконували накази та щиро каються у скоєному. Прозвучить з точки зору ООН та й усіх глибоко стурбованих, цинічно, але Україна, якщо трибунали не дадуть результату, буде змушена брати правосуддя у свої руки. Точно так само, як колись робив Ізраїль, сфокусувшись на вистежуванні й ліквідації всіх причетних, котрим вдалося уникнути відповідальності за свої дії.

“Не знаю, наскільки щирим він був, але мені здалося, що Дмитро дійсно змінив своє ставлення до того, що відбувається. Він визнав, що обстріл цивільних об’єктів (дитсадків, шкіл) так само, як і використання їх для обладнання позицій, – військовий злочин. А ще закликав українське керівництво піти на мирні переговори з Росією”

Тобто, навіть побувавши під російськими обстрілами і ледь не втративши дитину, дана особа пішла на співпрацю з ворогом і дублює тези про те, що захисники Маріуполя ховалися в пологовому будинку, який росіяни обстріляли.

Алея Ангелів – майбутнє яблуко розбрату 

Окрім пам’ятників Ґіві, Захарченку чи Моторолі не менш дискусійним питанням стануть місця пам’яті жертв війни. Це стосуватиметься як поховань, у тому числі й останків окупантів, так і пам’ятників жертвам серед цивільного населення. У Донецьку вже давно існує Алея Ангелів – пам’ятник дітям, котрі загинули від обстрілів. Тут саме ключовим питанням постане узгодження двох точок зору, адже цивільні гинуть від обстрілів з обох сторін. Артилерія чи міномети – не снайперська гвинтівка чи автомат, яка дає можливість бачити мішень у приціл і враховувати фактор ризику поранення цивільних. 

Політика пам’яті важлива річ, адже тут ми стикнемося з агресивною дискусією щодо того, від чиїх обстрілів загинули діти і що має бути написано на пам’ятнику. Якби не російська агресія, то всі загиблі діти росли та раділи б дитинству, однак не забуваємо, що не всі на окупованих територіях із нетерпінням чекають визволення. Не всі також мають достатньо розвинуте критичне мислення, щоб зрозуміти, що в місті, де проходив чемпіонат світу з футболу в 2012 році, не було б жодних Алей Ангелів, якби туди не прийшов “Русский мир”. 

Маріанна Підгурська – це енциклопедичний приклад такого мислення і одночасно лише вершина айсберга всієї проблеми. Як в обставинах, що склалися, вшанувати пам’ять загиблих дітей, не спровокувавши громадянський конфлікт, який Росія – якщо вона виживе як державне утворення – з радістю підігріватиме? Тоді реваншисти всіх мастей знову дістануть методички і розповідатимуть про кров дітей Донбасу на руках хунти і ЗСУ.

Після війни

Питання реформи поліції, спецслужб і судів також стоятиме на порядку денному. Адже достеменно невідомо, скільки з них стало колаборантами, працювало в органах держбезпеки окупаційного режиму і виносило вироки від імені окупантів. Ризик того, що ці люди, попри своє минуле, будуть реабілітовані, надзвичайно великий. Те ж саме стосується політиків та бізнесменів місцевого рівня.

Війна закінчиться, але нікуди не зникне той фантомний біль, який вона залишить у вигляді безкарності, спадку “русского мира” на окупованих територіях і “можем повторить” від тих, хто до останнього буде проти капітуляції Росії.

 • Владислав Ковальчук

  Засновник АЦ “Хімера”

  Випускник Варшавського Університету Суспільно-Гуманітарних Наук (University of Social Sciences and Humanities) факультету міжнародні відносини. Має ступінь магістра за спеціалізацією Національна Безпека, виданий Люблінським Університетом імені Марії Кюрі-Склодовської.
  Раніше один з організаторів щорічних конференцій і постійний аналітик Intermarium Support Group.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, правосуддя перехідного періоду, боротьба з тероризмом, асиметричні конфлікти, війна з наркотиками, діяльність спецслужб.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.