Правила Фольборта для війни або як подолати втому

Правила Фольборта для війни або як подолати втому

Все частіше лунають думки про те, що ми втомилися від війни. Пора шукати якісь інші шляхи. Може будемо домовлятися? Ні, ми не втомилися воювати. Ми просто втомилися. Фізично і психічно. Але це не означає, що потрібно припиняти війну. Насамперед слід зрозуміти що таке втома і як її долати. В цьому стануть у нагоді старі “правила Фольборта”.

Країни — це великі організми. Так само, як на людське тіло, на нього розповсюджуються і людські хвороби. Їх ще називають хворобами суспільства. 

Стан шоку від початку активної фази війни та жорстокості росіян змінився станом гніву. Однак обидва ці стани швидкоминучі. Організм не може довго перебувати у таких високоінтенсивних станах. На зміну їм приходять повільніші та триваліші. Наше суспільство охопила ненависть до росіян та втома. 

Якщо з ненавистю все більш-менш зрозуміло. У нашому випадку вона є паливом для активного спротиву і дає наснаги для боротьби. Та й загалом, є доволі конструктивною. Чого не скажеш про втому. З нею все значно складніше.

Втома

З точки зору фізіології втома – це зниження якісних та кількісних показників роботи організму. Простіше кажучи, ми не можемо працювати так самовіддано та якісно як нам би хотілося. Немає сил, накриває апатія, хочеться сховатися під теплою ковдрою і забути про всі проблеми навколо. Хочеться щоб війна закінчилася і все було як раніше.

Ось саме в цьому найбільша небезпека втоми. На цій тонкій лінії ворог хоче здійснити перелом ситуації на свою користь.

Нас переконують, що “Захід втомився від України”, “Ukraine fatigue”, що у них повно своїх проблем, їм не до нас, скоро допомога згорнеться і ми залишимося сам на сам з Росією. І ми в це починаємо вірити, бо втомилися. Критичність мислення послабилася. 

Проте об’єктивна реальність дещо інакша. Якщо про нас не говорять в кожному випуску американських новин 24/7, то це не означає, що про нас забули. Про нас повинні пам’ятати ті, хто приймають рішення. І вони пам’ятають. Поставки озброєння йдуть. Зброя, як і гроші, любить тишу. Не треба на кожному кроці кричати скільки і куди пішло. 

Гаразд, про “втому Заходу” – це російське ІПСО, але ж втома є. І це втома всередині України.

Правила Фольборта

Щоб зрозуміти її механізми варто звернутися до відомого ученого, дослідника теми фізіологічної втоми, академіка Георгія Фольборта. Він був учнем І.Павлова і довгий час працював у Харкові та Києві. 1935 року він сформулював певні закономірності, які стали відомими як “правила Фольборта”. Вони допоможуть зрозуміти, що з нами відбувається.

Отже, рівень працездатності залежить від співвідношення процесів стомлення та відновлення, між якими існує прямий зв’язок – чим швидше розвивається виснаження, тим швидше відбувається відновлення. Відновні процеси розвиваються не прямолінійно, а хвилеподібно. Працездатність органа не є його постійною властивістю, а визначається у кожний даний момент рівнем, біля якого коливається баланс процесів виснаження і відновлення.

Нейрональні мережі мозку в умовах норми та при розумовій втомі

Крива втоми зараз перебуває на своєму пікові у нашому суспільстві. Але це тимчасове явище. Сили відновляться. Необхідно зрозуміти, що ця війна марафон, а не спринт, сили розподіляти треба для гри в довгу. І нормальними будуть підйоми і спади. Період швидкого шоку і такої ж ейфорії перших перемог зміниться меншими амплітудами. Ми спокійніше будемо ставитися до кожної перемоги і до кожної поразки.  Бо, як говорить правило Фольборта, втома і підйом сил не є постійними станами, вони змінюють один одного в пошуку балансу. 

А от чому нам всім треба вчитися, то це приборканню негативних установок і емоційних реакцій. Не все зрада чи перемога. Між ними існує реальність.

Як долати втому всій країні?

Так само як окремо взятій людині. 

Переглянути свої завдання та розставити пріоритети. Не треба намагатися робити все і одразу, від невиконаних завдань збільшується почуття провини та розпачу. Краще зосередитися на найважливішому. Визначити кілька напрямків і працювати над ними. Що наблизить нашу допомогу? Ефективна економіка та міжнародна підтримка. Цим і треба займатися, а не намагатися охопити все і одразу.

Ще одним дієвим рецептом боротьби з втомою є оптимізм та почуття зв’язку. Почуття приналежності до спільноти, що підтримує, надає сил та натхнення до дій. Тому розбудова згуртованого суспільства, заснованого на чесних та прозорих правилах, допоможе подолати не лише втому, але й ворога. Бо згуртовану спільноту подолати практично неможливо. Згадайте, як у перші тижні війни ми всі почувалися однією родиною і всі були рідні. Всі допомагали один одному. Так, це був дещо афективний стан. Проте почуття єдності було справжнім. Саме воно й необхідне для перемоги.

Ця війна – надовго. Нашій державі потрібно перелаштуватися на нові воєнні рейки, а суспільству виробити нові правила відносин всередині. Все заради перемоги. Давайте будемо чесними: перед іншими та особливо перед собою. А втома – тимчасова. Здолаємо її. Разом. 

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.