Автор:
Думаючи над заголовком, хотілося зробити парафраз назви твору “Постріл із глибин. Останній рейс Лузитанії” Еріка Ларсона і назвати статтю “Вибух в глибинах. Останні дні російських газогонів”, але, на жаль, Росія має ще ряд альтернативних трубопроводів, які дозволяють їй використовувати енергоресурси у військових цілях.
Експерти одразу ж почали ламати списи в дискусіях, хто ж справді стоїть за вибухами у Балтійському морі. Причому вибухи були явно контрольовані і зроблені таким чином, щоб не руйнувати російську критичну інфраструктуру повністю.
Для початку варто розглянути версію, яку найбільше обговорюють експерти, хоча вона і викликає найбільше запитань.
Версія 1: Росія сама підірвала власні газопроводи
Як ми знаємо, Росія часто захоплює чужі території, які згодом перетворюються на випалену землю. Точно так само Росія розв’язала найбільший після Югославських воєн конфлікт в Європі, внаслідок чого потрапила під санкції та фактично втратила можливість повністю увести в експлуатацію Північний Потік-2. Останнє дозволило би Путіну втягнути Європу в ще більшу залежність від російського газу і перемогти дипломатичними методами, але з якихось причин він вирішив розпочати війну.
Тобто цілком ймовірно, що Росія сама організувала диверсії на обох газопроводах, щоб перед початком опалювального сезону спровокувати дефіцити на європейському ринку енергоресурсів.
На користь цієї версії грає той факт, що одразу ж після диверсій ціни на газ різко стрибнули вгору. Невідомо, навіщо треба було робити вибух, якщо достатньо було просто призупинити поставки і почати переговори щодо умов відновлення. В будь-якому випадку, завдані матеріальні збитки точно повинні бути нижчими, ніж політичні дивіденди, які від цієї диверсії отримає РФ.
Версія 2: Диверсію організували союзники України
Звучить фантастично, але має має ряд вагомих для існування причин хоча б тому, що вибух стався в тих водах, котрі входять до виключної економічної зони Данії, яка є членом НАТО (неподалік данського острова Борнгольм рна глибині 70 м).
Якщо б РФ якимось чином порушила водні кордони Данії, у водах якої стався вибух, то це неодмінно було би помічено. Тим не менш, ніхто би не звернув увагу на будь-яке судно, що належить країнам НАТО. Тобто саме в союзників України та країн-учасниць НАТО було набагато більше шансів закласти вибухівку і залишитися при цьому непоміченими.
Кожен день простою ушкодженого газопроводу – це мільйони доларів, які РФ не зможе витратити на бойові дії в Україні. У зв’язку з енергетичною кризою та планом ЄС відмовитися від російського газу почали надходити альтернативні ділові пропозиції від інших постачальників. Охочих продати свій газ і укласти довготривалі контракти на поставки у світі також вистачає.
Наприклад до списку охочих входить Алжир, який збільшив поставки свого газу до Італії та Іспанії. Олаф Шольц вирушив у дипломатичний тур по Близькому Сходу, внаслідок чого було підписано договір про поставки газу з ОАЕ і скоріш за все буде узгоджено умови поставок з інших країн Перської затоки. До цього Німеччина вела перемовини з Сенегалом щодо закупок африканського газу. Ще в липні 2022 року між ЄС та Азербайджаном було підписано договір про постачання до 20 мільярдів кубометрів газу на рік. З метою реекспорту планує збільшити закупівлю американського газу і Туреччина, про що заявив президент Ердоган під час свого візиту до Нью-Йорка.
Фактично Європа вже знайшла як диверсифікувати джерела доставки енергоресурсів, в той час як російські пропагандисти продовжують годувати своє населення байками про те, що скоро всі замерзнуть без російського газу. Відбулося імпортозаміщення, але трохи не так, як собі уявляла Росія. De facto, всі просто імпортозамістили російський газ у відповідь на російську агресію в Україні. До кінця 2023 року Росія хіба що роздаватиме свій газ безкоштовно, бо на той момент буде ще ряд альтернативних постачальників.
Baltic Pipe
Повертаючись до теми вибухів одночасно на кількох гілках газопроводів, варто звернути увагу на факт – всі погоджуються, що вибух був контрольованим, а поломка не могла статися майже одночасно в кількох місцях. Оцінюючи ці події, фактично всі пропустили дуже важливу деталь.
На фоні відкриття норвезько-польського газопроводу Baltic Pipe протяжністю 900 км та проектною потужністю 10 мільярдів кубометрів на рік, вибухи на гілках Nord Stream i Nord Stream-2 виглядають, як святковий феєрверк. Варто зазначити, що відкриття Baltic Pipe і вибух на гілках Nord Stream i Nord Stream-2 сталися в той же день, тобто 27 вересня.
Розпочавши війну в Україні Росія хотіла утвердити статус наддержави, а по факту втратила ще й статус енергетичної наддержави. Якщо Захід продовжить рухатися таким же курсом і далі перекривати кисень Росії, то дуже скоро здатність Росії вести бойові дії суттєво знизиться. Як відомо, саме завдяки продажу нафти та газу РФ досі тримається на плаву і здатна продовжувати війну.
Коли Москва буде змушена продавати свій газ, як торгові агенти, що працють за принципом холодних дзвінків, тоді переговорна позиція як України, так і Заходу стане суттєво сильнішою. Поки цього не сталося, то всі повинні продовжувати послідовну політику перетворення РФ на Євразійське Сомалі.