Вибух в глибинах. Хто підірвав труби Північних Потоків?

Вибух в глибинах

Експерти одразу ж почали ламати списи в дискусіях, хто ж справді стоїть за вибухами у Балтійському морі. Причому вибухи були явно контрольовані і зроблені таким чином, щоб не руйнувати російську критичну інфраструктуру повністю.

Для початку варто розглянути версію, яку найбільше обговорюють експерти, хоча вона і викликає найбільше запитань.

Версія 1: Росія сама підірвала власні газопроводи

Як ми знаємо, Росія часто захоплює чужі території, які згодом перетворюються на випалену землю. Точно так само Росія розв’язала найбільший після Югославських воєн конфлікт в Європі, внаслідок чого потрапила під санкції та фактично втратила можливість повністю увести в експлуатацію Північний Потік-2. Останнє дозволило би Путіну втягнути Європу в ще більшу залежність від російського газу і перемогти дипломатичними методами, але з якихось причин він вирішив розпочати війну.

Тобто цілком ймовірно, що Росія сама організувала диверсії на обох газопроводах, щоб перед початком опалювального сезону спровокувати дефіцити на європейському ринку енергоресурсів.

Версія 2: Диверсію організували союзники України

Звучить фантастично, але має має ряд вагомих для існування причин хоча б тому, що вибух стався в тих водах, котрі входять до виключної економічної зони Данії, яка є членом НАТО (неподалік данського острова Борнгольм рна глибині 70 м).

Якщо б РФ якимось чином порушила водні кордони Данії, у водах якої стався вибух, то це неодмінно було би помічено. Тим не менш, ніхто би не звернув увагу на будь-яке судно, що належить країнам НАТО. Тобто саме в союзників України та країн-учасниць НАТО було набагато більше шансів закласти вибухівку і залишитися при цьому непоміченими.

Кожен день простою ушкодженого газопроводу – це мільйони доларів, які РФ не зможе витратити на бойові дії в Україні. У зв’язку з енергетичною кризою та планом ЄС відмовитися від російського газу почали надходити альтернативні ділові пропозиції від інших постачальників. Охочих продати свій газ і укласти довготривалі контракти на поставки у світі також вистачає.

Фактично Європа вже знайшла як диверсифікувати джерела доставки енергоресурсів, в той час як російські пропагандисти продовжують годувати своє населення байками про те, що скоро всі замерзнуть без російського газу. Відбулося імпортозаміщення, але трохи не так, як собі уявляла Росія. De facto, всі просто імпортозамістили російський газ у відповідь на російську агресію в Україні. До кінця 2023 року Росія хіба що роздаватиме свій газ безкоштовно, бо на той момент буде ще ряд альтернативних постачальників.

Baltic Pipe

Baltic Pipe

Повертаючись до теми вибухів одночасно на кількох гілках газопроводів, варто звернути увагу на факт – всі погоджуються, що вибух був контрольованим, а поломка не могла статися майже одночасно в кількох місцях. Оцінюючи ці події, фактично всі пропустили дуже важливу деталь.

Коли Москва буде змушена продавати свій газ, як торгові агенти, що працють за принципом холодних дзвінків, тоді переговорна позиція як України, так і Заходу стане суттєво сильнішою. Поки цього не сталося, то всі повинні продовжувати послідовну політику перетворення РФ на Євразійське Сомалі.

 • Владислав Ковальчук

  Засновник АЦ “Хімера”

  Випускник Варшавського Університету Суспільно-Гуманітарних Наук (University of Social Sciences and Humanities) факультету міжнародні відносини. Має ступінь магістра за спеціалізацією Національна Безпека, виданий Люблінським Університетом імені Марії Кюрі-Склодовської.
  Раніше один з організаторів щорічних конференцій і постійний аналітик Intermarium Support Group.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, правосуддя перехідного періоду, боротьба з тероризмом, асиметричні конфлікти, війна з наркотиками, діяльність спецслужб.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.