ІПСО в інтернеті – інформаційне поле битви гібридної війни

ІПСО в інтернеті - інформаційне поле битви гібридної війни

Поки ЗСУ робить смерть ворогам в українських степах, на невидимому фронті розгортаються свої баталії. Інтернет став новим полем битви, і це поле простягається далеко за географічні межі України. Війна точиться у всьому світі і зачіпає всіх. Особливу увагу вона привертає спеціалістів з інформаційної безпеки країн НАТО. Нещодавно два авторитетних центри опублікували спільну доповідь, присвячену виявленню джерел Операцій Інформаційного Впливу (Information Influence Operations – ІІО) – у нас їх називають ІПСО. Експерти доходять до однозначного висновку – Росія є одним з найбільших джерел загроз для цивілізованого світу.

Information Influence Operations

Яка ж гібридна війна без ІПСО. Інформаційні операції мають не менше значення, ніж конвенційні бойові дії. Часто вони не просто частина бойової операції, а окрема війна зі своїми правилами і специфікою. 

Характерною рисою є їх двозначність або ж невизначеність – часто складно зрозуміти хто за ними стоїть і яка справжня мета. Саме тому пошук джерел та авторів є вкрай важливим для ефективної протидії. Бо поки не зрозумієш хто зробив та їх мотивів, не вдасться виробити контроперацію. 

Інтернет – це благодатне середовище для всіляких маніпуляцій, тому він став новим полем битви у гібридній війні. Від втручання у хід виборів до відкритих дезінформаційних та пропагандистських кампаній.  Все це є прикладом так званих Операцій Інформаційного Впливу (Information Influence Operations – ІІО). Для їх вивчення було створено спеціальні центри досліджень. 


Інформаційне поле битви гібридної війни

Починаючи з 2018 року платформи “великої трійки” (Google/YouTube, Facebook та Twitter) оприлюднили інформацію про понад 350 доведених випадків скоординованих зусиль маніпулювання їхніми платформами.  

Ці маніпуляції мають багато різних форм, проте звіт присвячений саме Операціям Інформаційного Впливу (Information Influence Operations – ІІО), тобто організованим спробам досягти певного ефекту серед цільової аудиторії, часто за допомогою нелегітимної та маніпулятивної поведінки. Вони “використовують відкрите та довільне формулювання думки, імітуючи законну поведінку, щоб отримати доступ до публічної сфери та впливати на неї”.

Ті, хто проводить IIO, використовують такі комунікативні тактики, як фабрикація, фальшиві ідентифікації, зловмисна риторика, символізм та технологічні переваги для використання уразливості в інформаційному середовищі. Таким чином ті, хто спланували та провели операцію служать інтересам ворожої держави. Тому атрибуція (ідентифікація джерела) є ключовим компонентом аналізу IIO, оскільки це етап, на якому суб’єкти загрози притягуються до відповідальності за свої дії.

Збирати докази злочинів в умовах гібридної війни необхідно не лише в Бучі та Маріуполі, але й в інтернеті, бо це нове інформаційне поле битви гібридної війни.

Як правило, за такими інформаційними операціями стоять приватні піар-компанії, політичні партії або ж цілі держави. Тому ідентифікація джерел маніпуляцій базується на чотирьох типах доказів:

 • технічних,
 • поведінкових,
 • контекстуальних,
 • юридичних/етичних

та трьох джерелах доказів:

 • відкрите джерело,
 • пропрієтарне (приватні бази даних) джерело,
 • секретне джерело.

У доповіді наводяться наступні найбільш часто ідентифіковані методи дослідження та аналізу джерел маніпуляцій:

методи дослідження та аналізу джерел маніпуляцій

Як бачимо, аналіз соціальних мереж займає левову частку пошуку. Інформації там море і вона доступна для так званих розслідувань за відкритими джерелами (OSINT). Кожен може долучитися до пошуку та виявлення зловмисників маючи під руками лише доступ до інтернету. Наш український досвід це добре підтверджує. Скількох російських інформаційних диверсантів виявляли та ідентифікували звичайні користувачі соцмереж, навіть не програмісти чи журналісти-розслідувачі. А професіонали з розвідувальних структур та спеціалісти з кібербезпеки, які мають доступ до закритої та секретної інформації здатні на ще більше. Отже, не варто недооцінювати можливості соцмереж.

Інформаційна війна мовою цифр

Повернемося до доповіді. Там є багато цікавої інформації, зокрема про джерела ІІО. Так, за результатами дослідження було ідентифіковано такі джерела інформаційних операцій: 

джерела ІПСО

Як бачимо, Росія була одним з найбільших джерел загроз для країн НАТО за останні роки (аналізувався період з 2020 року). Цікавим є також структура тих, хто здійснює цю роботу на користь Росії. Наступна діаграма показує розбивку всередині російських джерел.

російські джерела ІПСО

Так, майже по третині розподілили між собою російські пропагандистські державні медіа (такі як Russia Today, Sputnik) – 32% та “Агентство інтернет-досліджень” (Internet Research Agency – IRA), більш відоме як “фабрика тролів” чи “ольгінські тролі”- 29%. Тому, зовсім не дивною виглядає заборона на трансляції пропагандистських каналів в ЄС та відключення соціальних мереж для російських користувачів. Це вже питання національної безпеки. 

Для порівняння іранські головні дійові особи виглядають ось так: порівну, по 43% займають проурядові медіа та звичайні іранські користувачі, неафілійовані до якихось державних структур.

Іранські ІПСО

Таким чином, Росія цілеспряспрямовано за державні кошти веде війну в інтернеті. Це нове інформаційне поле битви гібридної війни. 

Наостанок наведу ще трохи цифр – місця битв в інтернеті – найпопулярніші платформи, на яких розгортаються інформаційні операції. Тут є два явних лідери – Twitter і Facebook.

найпопулярніші платформи

Тож, коли наступного разу будете включатися в якусь дискусію у Фейсбуці чи писати 25 гнівний твіт, добре подумайте – а чи не стаєте ви жертвою Операцій Інформаційного Впливу (ІПСО) і не годуєте “тролів”, тим самим допомагаєте ворогу? Може краще долучитися до іншої армії – OSINT-розслідувачів, які викривають такі операції?

І поки наші славні ЗСУ захищають Україну в окопах, то ви могли б стати бійцем в інтернеті та захистити  інформаційне поле битви гібридної війни.

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.