Дипломат Борис Бондарєв – бунтівник чи ІПСО?

Дипломат Борис Бондарєв

Гібридна війна вимагає від нас підвищеного рівня критичного мислення. Необхідно піддавати сумніву та перевіряти всю інформацію, що йде від ворога, а особливу ту, яку нам приємно чути – про зради, провали та бунти всередині РФ.

Нещодавно українським інфополем прокотилася хвиля новин про начебто топового дипломата з Росії, який засудив війну в Україні, Лаврова та Путіна особисто і подав у відставку з посади Радника постійної місії Росії при ООН.

Для початку коротка довідка.

Борис Бондарєв – це…
 • І тут криється перша суперечність. Про високопосадовця немає жодної інформації. Стаття у Вікі про нього містить лише рік народження, місце роботи – МЗС Росії з 2002 року – та декілька речень про його «бунт» проти війни. Важливо також те, що російською мовою статті в Вікі про «дипломата» немає, а англійська версія позначена як сумнівна і така, що підлягає видаленню.

  Можливо, після такої заяви росіяни застосували cancel culture до свого багаторічного служки?
 • Спробуємо знайти особисту думку і позицію Бондарєва на просторах інтернету. Ось тут знаходимо другий пробіл в історії «справедливого дипломата».

  Жодного сліду Бориса Бондарєва в соцмережах знайдено не було. Єдина зачіпка – начебто його аккаунт в LinkedIn, де він і опублікував свою заяву щодо війни. Здавалось би, у високопоставленого співробітника ООН повинно бути багато колег в контактах? І знову мимо. На сторінці Бориса Бондарєва було лише 36 контактів і 150 лайків. Замало як для Радника постійної місії при ООН. Але і цю інформацію вже неможливо перевірити, бо сторінка була видалена. Залишився лише архівний скрін його «послання».
 • Можливо, людина просто цінує приватність і прагне зберегти своє особисте життя? Може. Але ж в нього, як в дипломата, повинні бути заяви в новинах, інерв’ю, статті? Поглянемо на новини, пов’язані з тегами «Борис Бондарєв, Росія, дипломатія» ближче.

  Жодної новини, окрім того, як «хоробрий російський дипломат розкритикував владу власної держави» немає. Для Радника та багаторічного дипломата така ситуація, як мінімум, дивна.
Можливо, все ж таки можна знайти хоч щось?

Наприклад, фото Бондарєва з засідань ООН? Зі штаб-квартири в Женеві? З МЗС Росії, нарешті? Відповідь знову ні. В мережі є лише декілька фото Бондарєва, з яких неможливо зрозуміти, що він дипломат. Але можна зрозуміти, що він любить верхову їзду. Якщо і це не фейк, звісно.

В той же час, алгоритми IBM (див вище) дивним чином поєднують Бориса з Віктором Бондарєвим. Можливо це лише просте співпадіння. Але не варто забувати, що саме Віктор Бондарєв нагороджує росгвардійців які повернулися з війни в Україні та погрожує Фінляндії накопиченням військ на кордоні.

Який можна зробити висновок?

Росія вправно використовує гібридні методи ведення війни, в тому числі інформаційної. «Хороша руська» пропагандистка Овсяннікова змогла одним плакатом домогтися позиції кореспондента, що висвітлює події в Україні на європейську аудиторію. Бондарєв – така ж ІПСО як і Овсяннікова, що спрямована на створення образу «не всі руські погані».

Але пам’ятайте – хороший русскій – мертвий русскій. Тому фільтруйте інформацію і перевіряйте те, що читаєте.

 • Єлизавета Демченко

  Студентка спеціальності “міжнародні відносини” та “міжнародне право”.

  Аналітик, голова студентської панелі Intermarium Support Group.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародна безпека, гібридні конфлікти, захист національних інтересів, Близький Схід

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.