Автор:
Найвагомішим джерелом доходів російського бюджету завжди були енергоносії – газ і нафта.
Про російський газ завжди багато говорять, хоча в грошовому вираженні прибутки від нафти суттєвіші. За даними Євростату, минулого року ЄС імпортував з Росії сирої нафти та нафтопродуктів на €71млрд, а газу – на €18млрд.
Ці цифри змінюються залежно від коливань цін на ринках, проте пропорції залишаються: нафта приносить удвічі більше європейських грошей, ніж газ.
Брюссельський аналітичний центр Bruegel оцінює, що ЄС щодня платить Росії $700 млн за нафту та нафтопродукти та $400 млн – за газ.
“Це є важливим джерелом доходів для російської держави та дозволяє Кремлю фінансувати війну”, –
додає директор Bruegel Ґунтрам Вольфф (Guntram Wolff).
Австралія, Великобританія, Канада та Сполучені Штати наклали заборону на закупівлю російської нафти, а країни Великої сімки, включаючи Японію також долучилися до заборони.
ЄС досі не зміг остаточно погодити ембарго на російську нафту. Головна причина того, що ембарго нафти формально досі не запропонували, – відсутність консенсусу. Міністри закордонних справ ЄС не змогли розблокувати питання щодо запровадження нафтових санкцій проти Росії на зустрічі у Брюсселі 16 травня через спротив Угорщини. Обговорюється можливість прийняття рішення без Угорщини.
Зокрема такий варіант підтримав Міністр економіки Німеччини Роберт Габек:
“Якщо президент Єврокомісії скаже, що ми робимо це 26, без Угорщини, то це шлях, який я завжди підтримуватиму”.
Габек додав, що Німеччина готова відмовитись від участі Угорщини в ембарго, щоб прискорити запропоновану заборону.
Усі досі запроваджені торговельні санкції покривають лише до 19% імпорту Євросоюзу з РФ – цього рівня досягнуть, коли у серпні остаточно запрацює вугільне ембарго. Для порівняння, частка нафти, нафтопродуктів і газу останніми роками коливалася у межах 50-60% від усього імпорту з Росії до ЄС.
Чим довше ЄС тягне із запровадженням санкцій, тим це вигідніше Росії. В них є більше часу для пошуку інших ринків та покупців.
Так, Китай та Індія користуються нагодою і купують російську нафту зі значними дисконтами (з огляду на ризики). Та й в самому ЄС ряд компаній, що афілійовані до Росії продовжують купувати російську сировину через дочірні компанії (див. інфографіку).
Чи є альтернативи нафтовому ембарго?
Експерти називають дві альтернативи повному ембарго. Ідеться про встановлення порогу ціни на російські нафту та газ або ж про запровадження високих мит на них. Першу ідею активно відстоює прем’єр Італії Маріо Драгі.
Експерти вказують, що обидва варіанти дозволять скоротити той великий потік грошей, який щодня йде з ЄС до Росії за імпорт нафти та газу, але водночас і мінімізує економічні наслідки для європейських країн.
Хоча дійсно вдарити по економіці Росії та суттєво вплинути на перебіг війни може лише повне ембарго на нафту і газ одночасно.