Чорна кров війни або чому російська нафта досі продається?


Найвагомішим джерелом доходів російського бюджету завжди були енергоносії – газ і нафта.

Про російський газ завжди багато говорять, хоча в грошовому вираженні прибутки від нафти суттєвіші. За даними Євростату, минулого року ЄС імпортував з Росії сирої нафти та нафтопродуктів на €71млрд, а газу – на €18млрд.

Ці цифри змінюються залежно від коливань цін на ринках, проте пропорції залишаються: нафта приносить удвічі більше європейських грошей, ніж газ.

Брюссельський аналітичний центр Bruegel оцінює, що ЄС щодня платить Росії $700 млн за нафту та нафтопродукти та $400 млн – за газ.

“Це є важливим джерелом доходів для російської держави та дозволяє Кремлю фінансувати війну”, –

додає директор Bruegel Ґунтрам Вольфф (Guntram Wolff).

Австралія, Великобританія, Канада та Сполучені Штати наклали заборону на закупівлю російської нафти, а країни Великої сімки, включаючи Японію також долучилися до заборони.

Зокрема такий варіант підтримав Міністр економіки Німеччини Роберт Габек:

“Якщо президент Єврокомісії скаже, що ми робимо це 26, без Угорщини, то це шлях, який я завжди підтримуватиму”.

Габек додав, що Німеччина готова відмовитись від участі Угорщини в ембарго, щоб прискорити запропоновану заборону.

Усі досі запроваджені торговельні санкції покривають лише до 19% імпорту Євросоюзу з РФ – цього рівня досягнуть, коли у серпні остаточно запрацює вугільне ембарго. Для порівняння, частка нафти, нафтопродуктів і газу останніми роками коливалася у межах 50-60% від усього імпорту з Росії до ЄС.

Чим довше ЄС тягне із запровадженням санкцій, тим це вигідніше Росії. В них є більше часу для пошуку інших ринків та покупців.

Так, Китай та Індія користуються нагодою і купують російську нафту зі значними дисконтами (з огляду на ризики). Та й в самому ЄС ряд компаній, що афілійовані до Росії продовжують купувати російську сировину через дочірні компанії (див. інфографіку).

Ринок російської нафти
Чи є альтернативи нафтовому ембарго?

Експерти називають дві альтернативи повному ембарго. Ідеться про встановлення порогу ціни на російські нафту та газ або ж про запровадження високих мит на них. Першу ідею активно відстоює прем’єр Італії Маріо Драгі.

Експерти вказують, що обидва варіанти дозволять скоротити той великий потік грошей, який щодня йде з ЄС до Росії за імпорт нафти та газу, але водночас і мінімізує економічні наслідки для європейських країн.

Хоча дійсно вдарити по економіці Росії та суттєво вплинути на перебіг війни може лише повне ембарго на нафту і газ одночасно.

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.