Чи справді республіканці є агентами Кремля?

Чи справді республіканці є агентами Кремля

Дональд Трамп ніколи не був популярною в Україні особою. Це пояснюється впливом ліволіберальних ЗМІ на формування суспільної думки, складними взаєминами Трампа з Києвом і вкрай неоднозначними висловлюваннями екс-президента та наближених до нього людей. Попри те, що в середовищі Республіканської партії існує потужна опозиція Трампу – на сьогодні саме він є найвпливовішим її гравцем і головним символом опозиції Байдену. Емоційні тригери справедливо змушують нас гостро реагувати на останні заяви республіканців. Особливо, в контексті їх потенційної перемоги на проміжних виборах. Але чи дійсно республіканців можна назвати ‘’агентами Кремля’’?

Критики Трампа часто закидають йому надмірну любов до ізоляціонізму. Проте, насправді в американській історії не було жодного президента-ізоляціоніста. Дж. Вашингтон у заповіті прямим текстом закликав нащадків здійснювати превентивні удари по всій земній кулі, щоб витіснити Британію з Північної Америки. Президенти позолоченої доби (др. пол. XIX ст.) заклали основи американсько-японських взаємин і підготували фундамент для іспансько-американської війни. Ізоляціоністи періоду Просперіті (20 рр. XX ст.) нещадно визискували Латинську Америку і втручались у франко-німецькі відносини. Обама вивів війська з Іраку, але посилив присутність в Афганістані. Геополітичне становище США, її статус наддержави і наявність американських інтересів по всьому світу змусили Трампа піддати деконструкції власне гасло ‘’America first’’. Роздерта внутрішніми протиріччями Америка не могла напряму забезпечувати світовий порядок і переклала частину цієї ноші на своїх сателітів. Здавалось, що це означатиме те, що гарантією українськості Криму і Донбасу є потенційно союзна Росії Німеччина. 

Першопочатково формула Штайнмаєра практично реалізувалась в реальному житті. Однак, на хвилі британсько-німецьких протиріч всередині ЄС і категоричного її несприйняття українським суспільством – Берлін втратив роль гаранта територіальної цілісності України. Це стало однією з причин Брексіту і британсько-українського зближення (без сприяння Трампа, але завдяки процесам запущених його діяльністю). Фактично, зовнішня політика Києва 2019-2021 рр. була слідуванням традиційному для Лондону наративу недопущення гегемонії на континенті одного гравця. Це спричинило перші кроки для створення Міжмор’я (ворожого Москві і опозиційного Берліну) і перетворило Зеленського з президента миру – на ‘’зеленого фашиста’’. Гіпотеза ексклюзивної ролі Британії, як палія війни з Росією може здатися екстравагантою – але варто розуміти, що в Лондоні з XVIII ст. існували антиросійські ресентименти, а Борис Джонсон (нащадок черкесів, які постраждали від організованого царатом геноциду) з неприязню ставиться до Москви і підтримує найбільш радикальні методи її послаблення.

Вищеописані аргументи не роблять Трампа “святим”. Ба більше, практикуючий католик Байден є кращим взірцем для наслідування християнами – ніж погрузлий в гріху гордині Трамп. Це далеко не безгрішна людина, яка поводить себе в такій самій системі координат, що й ‘’нові росіяни’’ (через що решта бізнес-еліти сприймають його за безумця). Його останні вислови неможливо виправдати. Але їх можна зрозуміти. На відміну від бюрократа Байдена – Трамп є шоуменом-харизматом. І особою з нестабільною психікою (яка посилилась після стресу внаслідок поразки на виборах). Primo, призводить до того, що Трамп дозволяє озвучувати амбівалентні речі (на грані з ‘’contrarian’’) на зло оппонентам. Не враховуючи їх суттєвого навантаження (якщо для Байдена питання українського Криму є непорушним – цей може піддати тезу сумніву ‘’лиш би не як у демократів’’). Secundo, до того, що він починає собі суперечити. Яскравими прикладами цього є казус Афганістану (звідки війська наказав виводити Трамп, який потім звинуватив у цьому наступника) і українсько-російської війни (де на початку Трамп пригрозив Путіну всіма карами, а потім почав його виправдовувати). 

То хто є кращим для перемоги України над Росією – Трамп чи Байден? На це питання немає однозначної відповіді. Жителя Києва чи Львова не повинні хвилювати права ЛГБТ у Вісконсині чи статус іспанської мови у Чикаго. Це внутрішні справи американського суспільства і тільки воно має право їх вирішувати. Його повинне хвилювати власне виживання і лише після цього можна буде думати про більш глобальні речі. Очевидне одне: поразка Росії є інтересом Вашингтону. Неважливо, хто ним керуватиме: Трамп чи Байден.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.