Victoria SpartZ – перемоги Вікторії або які Z приховує V?

Вікторія Спартц

Головною ньсмейкеркою цього тижня однозначно треба назвати Вікторію Спартц.
Її гучна заява про можливі розкрадання військової допомоги спричинили справжню бурю в українському та міжнародному медіа-просторі. Вже є реакція української сторони (парламентський нагляд за використанням допомоги) та відповідь від міжнародних партнерів. Але чим далі, тим більше питань до самої Вікторії – чому? навіщо? кому вигідно?
І взагалі – who is mrs. Victoria Spartz?

Нещодавна гучна заява американської конгресвумен наробила багато галасу в Україні. Розгорнулася активна кампанія на підтримку її обвинувачень, особливо з табору колишнього Президента Порошенка. Армія ботів кинулась писати гнівні коментарі на адресу журналістів, які взяли у неї інтерв’ю для роз’яснення позиції. Натомість альтернативну думку, окрім явно провладних спікерів, ми майже не чуємо за лавиною цієї потужної медіа-атаки. Такий перебіг подій викликає підозри. Тому ми вирішили провести своє невелике розслідування по відкритих джерелах (OSINT-розслідування), щоб зрозуміти хто така Вікторія Спартц та чому вона зробила свою заяву.

Широковідомі факти її біографії ми опустимо. Українка, що стала конгресвумен, ленд-ліз, публічне засудження російської агресії – всі про це читали. Давайте озброїмося максимою “довіряй, але перевіряй” і поговоримо про те, що не так широко відомо. 

Спробуємо проаналізувати її висловлювання з того самого інтерв’ю. Я не буду робити загальних оціночних суджень, крім одного: її мова повна суперечностей, характерних для популістів, багато емоцій, але дуже мало конкретики.

Проте все ж таки спробую знайти і перевірити факти у цій бурі емоцій. 


Вже на перших хвилинах інтерв’ю суперечливе твердження:

“40 років не спілкувалася українською мовою”

Вікторії 43 роки. До 2000 року вона жила в Україні, тобто половину свого життя говорила українською. І за її ж свідченнями, її діти знають українську мову і вони часто спілкуються дома українською. Окрім того, її мама та сестра також переїхали у США, тому є з ким практикувати мову. 

Складно повірити, що людина настільки погано розмовляє рідною мовою з регулярною практикою побутового спілкування. Чи це навмисна американізація? Чи можливо Вікторії зручніше спілкуватися російською? Мовою її тітки з Москви, про яку вона раніше говорила, а зараз перестала згадувати. 

Хоча стосовно її англійської теж є питання. Вона неодноразово ставала причиною жартів американців, в тому числі й під час балотування у Конгрес.

“в мене були вибори 20 млн доларів”

Звідки тоді взялася цифра у 20 млн? Чи може вона назвала реальну вартість своєї виборчої кампанії? Тоді постає питання звідки інші гроші та чому вони не фігурують у офіційних звітах. Нагадаю, що Вікторія – аудитор та бухгалтер, тому плутатися у цифрах неприпустимо для її професійної репутації.

США – демократична країна, тому до питання прозорості фінансування політиків там ставляться дуже серйозно. Кожен долар, витрачений на вибори фіксується і звітується – звідки, хто дав і куди пішло. І це у більшості відкриті дані. Давайте заглибимося в історію фінансування виборчої кампанії Вікторії 2020 року.

Джерела фінансування виборів-2020 Вікторії Спартц
Джерела фінансування виборів-2020 Вікторії Спартц

Так, згідно її офіційної заяви, вона сама профінансувала велику частину своєї кампанії – власних грошей витрачено більше $1 млн. Якщо відняти гроші, які дає партійний фонд на вибори свого кандидата та внески великих партійних спонсорів, то виявляється, що ця сума становить ¾ всього бюджету кампанії.

Традиційних донатів від простих виборців та симпатиків Вікторія зібрала дуже мало. Це є дивним для американської політики і суперчить її традиціям. Рівень донатів – це показник популярності та довіри до кандидата. А фінансувати вибори власними коштами є підозрілим – розповсюджена думка, що кандидат буде відбивати ці гроші після обрання. А це вже загроза незалежності та корупційні ризики. Значить політик буде зайнятий компенсацію своїх витрат, а не роботою на благо виборців. 

Крім того така схема залучення власних коштів є не зовсім прозорою. Федеральний закон обмежує внески на виборчу кампанію до 2800 доларів США на вибори на кандидата. Цей ліміт включає подружжя кандидата. Спільні рахунки вважаються 50/50 (тобто 5600 доларів США складатимуть 2800 доларів США від чоловіка). Тож, схема могла виглядати так: вони перевели гроші з активів/рахунків чоловіка Джейсона Спартца на Вікторію для виборів, щоб вона використовувала кредитну лінію Spartz’s Farm Farming (LOC) (родинний бізнес), яка ведеться на її ім’я, відповідно до інформації про кампанію. Тоді Джейсон здійснить виплату боргу LOC на її користь, що можна зробити без розкриття подробиць. Можливо, саме звідси надходило більшість грошей на виборчу кампанію. Глибше дослідження по відкритим джерелам важко зробити без доступу до податкових баз даних. 

Копаємо далі.

Трейлерні мільйони

Чи могла собі Вікторія дозволити витратити власний мільйон на вибори? Чи є в неї ще мільйони доларів? Адже було б дуже дивно останні гроші витратити на вибори. А раптом би не виграла. Тоді взагалі б залишилася ні з чим. Тим більше, з першого разу в США рідко кандидати виграють вибори. У більшості є історія кількох спроб, перш ніж їх обирають. Ризики надто високі. 

За попередній рік Вікторія заробила $71 000. І роки перед тим її заробітки були такого ж порядку. Навіть теоретично вона не змогла б назбирати мільйон зі своєї зарплати. То звідки ж гроші?

За її словами, це гроші з сімейного бізнесу та наслідок вдалих інвестицій останніх 15 років. Так, дійсно, за останні роки було здійснено кілька вдалих оборудок із земельними ділянками. За однією угодою сімейна компанія Spartz Farms 2019 року продала нерухомість площею 34,5 акра в Ноблсвіллі, яка донедавна включала автозвалище, за 5,1 мільйона доларів до того купивши її за 920 000 доларів у 2004 році, згідно з документами власності. Вигідна угода. На відміну від попередніх, коли вони прогоріли на інвестиціях у комерційну забудову в 2008 році, якраз у розпал кризи. Схоже на те, що дійсно, могли собі дозволити витратити ці кошти на вибори.

Проте питання лишаються. Бізнес Вікторії та її чоловіка, який дає основний дохід – це 2 офіційно зареєстровані компанії: International Strategic Business Consulting Group, Inc. (2009) і Ecoagro USA, LLC (2012). Вони викликають найбільше сумнівів. 

Офісу у компаній немає, так само як і цифрового сліду – чим достеменно вони займаються важко зрозуміти. А фактична реєстрація обох компаній – трейлерний парк, що належить сім’ї Спартц. 

Типовий трейлерний парк
Типовий трейлерний парк

Насправді, трейлерні парки – це і є основне джерело їхнього сімейного доходу, окрім продажу земель, які вони купили 20 років тому, з величезним прибутком. Кілька разів вони намагалися стати забудовниками, але не змогли.

Трейлерний бізнес у США є доволі брудним бізнесом. За ним часто ховаються махінації з земельними ділянками місцевих громад (згадайте скандал з трейлерним парком Дональда Трампа, до його персони ми ще повернемося) та маніпуляції з соціальними виплатами для мешканців цих трейлерів. Адже живуть там найбідніші мешканці, які не можуть собі дозволити орендувати чи купувати нормальне житло і часто їх основне джерело доходу це соціальні виплати по безробіттю. Це своєрідне соціальне дно американського суспільства. 

Скажімо так, все це досить далеко від історії Вікторії про “американську мрію” і те, що вона “сама себе створила”, враховуючи, що вона вийшла заміж за свого чоловіка в 2000 році, коли він уже володів кількома з цих об’єктів нерухомості і уже мав певний капітал.


Професійні успіхи

Може Вікторія гарний фахівець у свої спеціальності й ми дарма до неї прискіпуємося. Давайте поглянемо на її професійний шлях.

І знову є розбіжності між тим, що вона каже про себе і тим, що є насправді.

Але є певні невідповідності. Не все так “успішно” як Вікторія каже. Професійний взліт Спартц від банківського касира на початку 2000-х до сертифікованого бухгалтера CPA (Certified Public Accountant) – це справді історія, яка захоплює.

У вересні 2005 року вона почала працювати в Crowe Horwath LLP – безсумнівно, великій фірмі, але вона не входить до «Великої четвірки» – відповідно до копії її заяви від Бухгалтерської ради Індіани.

Там вона була штатним аудитором до березня 2007 року, менше двох років на посаді, і тоді вона ще не була сертифікованим бухгалтером. Вона вперше подала заявку на іспит CPA у 2006 році, склала іспит у травні 2007 року. Але лише в листопаді 2008 року вона стала ліцензованим сертифікованим бухгалтером у Іллінойсі (Чикаго), працюючи на Crowe, що мало обмеження на роботу в інших штатах. Відповідно до копії її ліцензії, виданої Радою бухгалтерів Індіани, Спартц офіційно отримала ліцензію CPA штату Індіана аж у квітні 2010 року. Тобто лише з цього часу вона отримала право працювати за фахом. 

Certified Public Accountant

“Я перевіряла виробничу компанію на початку 2000-х”, — сказала Спартц в одному зі своїх інтерв’ю. Тобто вона займалася аудитом задовго до того, як у неї була ліцензія CPA, що є підозрілим з точки зору американської системи аудиту та професійних стандартів роботи. До речі, на журналістький запит про роботу у «Великій четвірці» відповіли наступне: представник PwC підтвердив, що Спартц працювала менеджером у відділі надання послуг Assurance компанії з 2013 по 2016 рік. KPMG не відповіла на запити щодо підтвердження її роботи. 

Тож її кар’єрний успіх виявився не таким вже й успішним, так само як і бізнесова діяльність. 


Наступні цитати з інтерв’ю:

“Американці дуже стурбовані тим, як ми витрачаємо наші гроші”
“Ви не розумієте, що люди в США зараз зайняті іншими речами – Україна не є найбільшою проблемою для американців.”

Ще одна суперечність у висловах Вікторії. Вона полюбляє суперечити собі й заперечувати у наступному реченні попереднє. Тож якому з цих висловлювань вірити? Обом. Бо насправді вони правдиві. Просто залежить від того, кому адресовано висловлювання. Типовий прийом популістів. Школа Трампа.

Американці справді стурбовані куди витрачаються їхні гроші. Про це вони запитують у своїх політиків. Особливо перед виборами. А Вікторія якраз перебуває у розпалі виборчої кампанії. Вона вже висунула кандитатуру і буде боротися за переобрання у Конгрес на виборах 8 листопада 2022 року.

Тож зараз найкращий час відзвітувати перед своїми виборцями, що вона зробила за свою каденцію для них. За два роки накопичилося багато скарг від її виборців. Їй закидають, що вона зовсім не цікавиться життям громади і не придіяє йому уваги, натомість переймається проблемами далеко за межами США, зокрема в Україні. І не лише. Тож необхідно терміново щось показати, бо можна й не переобратися.

Нова виборча кампанія також несе нові запитання. Праймеріз на окрузі не було, вона була єдиним кандидатом від республіканців. Як ходять чутки, це було рішення згори партії. Крім того, це ще й кампанія по збору коштів на вибори. Треба десь їх брати. Черговий свій мільйон щоб вкласти вже навряд чи буде. А повторити успіх минулих виборів буде дорого. Вона просто завалила округ листівками та скупила тотально весь телевізійний час для своїх роликів минулого разу. Що коштувало недешево. Можливо, саме тому вона й проговорилася про 20 млн на виборчу кампанію, бо стільки було витрачено на таку масовану медіа-атаку на виборців. Питання відкрите.

“Найгірший бос” Конгресу Або клуб друзів Трампа

З огляду на все вищесказане, виникає закономірний висновок – а чому до Вікторії таке особливе ставлення в республіканській партії? 

У пошуках відповіді треба подивитися на її оточення та друзів. 

Почнемо з низів. Її офіс та команда. 

Micah Bock – директор з комунікацій Вікторії Спартц до січня 2022 року. До того він обіймав аналогічну посаду у скандального Конгресмена від республіканців – Madison Cawthorn. А зараз перейшлов на роботу до такої собі Jenna Ellis, колишньої адвокатки Трампа, а нині вона залучена до його нової президентської кампанії. Більше того, Джена входить до близького кола Трампа та є його старшим юридичним радником в особистій раді. 

Вікторія отримала титул “Найгіршого Боса” Конгресу

Її неадекватна поведінка створила вкрай токсичне середовище у її офісі. Приміром, Спартц наказувала персоналу записати її вказівку, а пізніше відмовлялася від попередніх інструкцій, незважаючи на записи. Один колишній помічник сказав: “загальна тема: співробітники виконують свою роботу, а потім приходить Вікторія, кажучи, що вони поняття не мають, що вони роблять, що вони «дебіли», називаючи їх «ідіотами»”. 

Колишні співробітники та інші республіканці розповіли POLITICO, що вона часто кричить і лається на помічників, при цьому применшуючи інтелект своїх співробітників та публічно принижуючи їх в брутальній формі перед іншими – парламентарями, виборцями… і навіть репортерами. Зі слів трьох колишніх співробітників відомо, що Спартц неодноразово порівнювала письменницькі навички своїх помічників із навичками учнів початкової школи та заявляла, що її власні діти талановитіші, ніж співробітники. 

У заяві для цієї статті через прес-секретаря Спартц визнала, що її стиль роботи “не для всіх” і вона прихильниця “жорсткого стилю роботи”. 

Така поведніка викликає занепокоєння не лише у профспілці Конгресу, але й у колег по партії. Повідінку Вікторії вже двічі розглядали на внутрішньопартійних зборах, більш того, навіть ставили під сумнів її ефективність як депутата. Тому виникає закономірне питання – як таку сумнівну людину повторно висунули на вибори та ще й єдиним кандидатом, без праймеріз?

Відповідь слід шукати у її впливових друзів. Одним з яких є сам Дональд Трамп. Невипадкові випадковості. Тільки но взяла участь у підписанні ленд-лізу в кабінеті Байдена, як виявилося, що напередоні мала зустріч з Трампом.

Про її тісні зв’язки з Трампом говорять уже давно. Зокрема, ходять чутки, що вона його нова “зірка” закордонної політики для наступних виборів. Що ж, її раптова активність у міжнародних відносинах протягом останнього року може свідчити про правдивість такої версії. Проте прямі контакти відстежувати не так просто і швидше випадкове везіння допоможе зловити їх разом за розмовою. Адже, якщо такі плани у Трампа і є, то вони будуть зберігатися у таємниці. Достеменно відомо одне, свою нову виборчу кампанію він вже розпочав, активно збираючи команду підтримки. А враховуючи численні розбіжності та конфлікти з партією, то його шлях буде не таким вже й простим, адже кожен союзник у партії на вагу золота.

Та інші добрі друзі

Але не Трампом єдиним. Вікторія показала свою близькість і до інших трампістів близького кола. Вона дружить з сенатором-республіканцем Стівом Дейнсом (Steve Daines), який є одним з найвіданніших прихильників Трампа і підримував його у всіх скандалах, під час імпічменту та допомагав оскаржувати результати останніх виборів.

Дейнс вихідець з корпоративного середовища, тому має тісні бізнесові зв’язки. Його називають одним з потужних лобістів Китаю у США. Крім того він має зв’язки з російським олігархом Олегом Дерипаскою, зокрема саме він активно виступав проти запровадження санкцій стосовно компаній Дерипаски. За чутками, Дерипаска може долучитися до фінансування Трампа в обмін на зняття санкцій з бізнесу.

Ще один друг Вікторії – Конгресмен Тім Волберг (Tim Walberg). Ярий трампіст, протестантський пастор, прихильник теорій змов, до того ж заперечує зміни клімату. Він також був одним з тих, хто підтримував оскарження результатів виборів 2020 року. Людина, на яку Трамп може покластися у скрутний момент.

Штрихи до портрету

Ще кілька деталей до каденції Вікторії Спартц.

У США строго слідкують за витратими політиків. У них запитують звіту за кожен долар, витрачений на посаді. Прискіплива увага також до поїздок політиків, особливо тих, які фінансуються іноземними компаніями. Вікторія і тут відзначилася. Протягом 2021-2022 вона здійснила 3 поїздки вартістю $47 347, за які заплатили приватні фонди. 

 1. Це поїздка на курорт на приватному острові Sea Island, Georgia за рахунок Американського інституту підприємництва (American Enterprise Institute), афілійований до республіканської партії.
 2. Поїздка в Катар за рахунок Американсько-Катарської бізнес ради (U.S.-Qatar Business Council), яка близька до правлячої родини Катару.
 3. Поїздка в Ізраїль за рахунок American Israel Education Foundation, яка по суті є однією з лобістських організацій Ізраїлю в США.

Більш детальну інформацію по цих поїздках у відкритих джерелах знайти важко, що може свідчити про їх непублічність.

Фінальні погрози

Завершити хочеться цитатою самої Вікторії:

“Вам вирішувати, що робити, але я вам скажу, що проблеми в України будуть великі, якщо Україна зараз не зможе з нами домовитися.”

Чиї інтереси вона відстоює насправді, кого вона мала на увазі під словом “ми”, з ким нам треба домовлятися та чому вона погрожує Україні, яку, за її словами, так сильно любить?

Залишаю ці питання вам на роздуми. Робіть свої висновки з викладеного матеріалу. Всю інформацію взято з відкритих джерел, і за бажанням її можна легко перевірити.


Хочу лише додати, що не всі хто набивається у друзі є такими насправді. Не все те золото, що блищить, і не всі Вікторії несуть перемогу. Головне щоб за V не ховалося чергове Z. Бо “Надійні льотчиці” в нас вже були, не хочеться таких же конгресвумен.

P.S. 

Перед публікаціює матеріалу в пресі з’явилася новина про те, що Росія започаткувала інтенсивну кампанію дезінформації проти України, ЄС і НАТО, заявляючи про “контрабанду зброї”, яка поставляється союзниками.

Про це заявив речник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Петер Стано у коментарі Укрінформу.

“Ми не можемо говорити за НАТО, але, з точки зору ЄС, російська пропаганда та дезінформація здійснює такі спроби дуже регулярно й масовано. Фактично, вся інформація, що виходить із Кремля або від Міністерства оборони або Міністерства закордонних справ, є такою масованою пропагандою та звичайною брехнею”,

– заявив Стано.

За його словами, був встановлений механізм моніторингу і контролю за тим, щоб обладнання, яке надається країнами-членами ЄС, використовувалося для цих заявлених цілей.

“Ми не маємо причин не довіряти Уряду України, який веде боротьбу, щоб захистити свою країну та народ України від жорстокої агресії”,

– додав Стано.
P.P.S.

У ході роботи над рослідуванням було зібрано велику кількість інформації щодо Вікторії Спартц, не менш цікавої та провокативної. Матеріалів вистачило ще б на кілька великих лонгрідів. Цікавою є її діяльність у Конгресі, хронологія голосувань та законопроекти, які вона підтримувала і завалювала. Але це окрема тема, яка більш цікава американській аудиторії, і менше стосується нас. Тож це не увійшло до статті, бо вона й так вийшла довгою – кілька разів довелося скорочувати і вирізати несуттєве щоб читачі не втомилися.

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.