Чи втратила Європа інстинкт самозбереження?

Чи втратила Європа інстинкт самозбереження

Росія – це загроза цінностям західної цивілізації, а росіяни – носії цієї загрози. Захист від них – є питанням національної безпеки. І це дуже добре розуміють деякі члени ЄС.
Саме тому постало питання заборони видачі шенгенських віз громадянам РФ. Звісно така ідея викликала шквал невдоволення у самих росіян та певний супротив у симпатиків Росії в Європі. Чи втратила Стара Європа інстинкт самозбереження?

Комфорт розбещує. Він притупляє відчуття небезпеки. Життя сприймається крізь “рожеві окуляри”, коли ти дивишся на війну в Україні десь з тераси берлінського кафе чи паризького бульвару. Здається, що загрози перебільшені, а заходи безпеки надто суворі: “навіщо такі строгі санкції, росіянам і так важко, вони страждають”.

Але ж страждають й українці. Це саме їх будинки бомбардують та катують мирних мешканців. То чому наші страждання не такі? І чи є якась шкала страждань, згідно якої українці ще не постраждали, коли їх калічать, а ось росіяни, яким обмежили свободу пересування  вже страждають. Чи співмірні такі страждання?

Відповідь на запитання слід шукати в інстинктах. Комфортне життя розбещує. Здобутки цивілізації з одного боку несуть добробут і спокій, а з другого мають свій темний бік – притупляється відчуття небезпеки, інстинкт самозбереження пригнічується. Наслідком цього стає втрата пильності – перестають розпізнавати загрози й не помічають небезпек, які наближаються, і, навіть, ті небезпеки, які помічають, все одно недооцінюють.

Можна провести аналогію з виверженням Везувію – невеликі землетруси та поштовхи були задовго до виверження, проте їх ігнорували, ну бо ж як таке красиве місто, улюбленці богів, може постраждати? Звісно, що нічого поганого не могло трапитися. Але лихо спіткало Помпеї. Пізніше, люди пояснювали, що це покарання за розбещеність та пихатість жителів міста. Відкинемо ці забобони, але факт залишається – загрози можна було уникнути, якщо вчасно вжити заходів – полишити місто за перших ознак небезпеки, а не закривати на неї очі.


Старі уроки, молода Європа

Схоже, що історія вчить тому, що нічому не вчить. Стара Європа знову наступає на ті самі граблі – продовжує закривати очі на сигнали небезпеки. Цього разу – ігнорують російську загрозу. 

Проте не вся Європа втратила інстинкт самозбереження. Молоді члени ЄС, які ще пам’ятають Радянський Союз та комунізм, не втратили нюх на небезпеку. Вони значно активніші та радикальніші у підтримці антиросійських санкцій. 

Окрім економічних санкцій проти російської еліти вони підтримують також ті санкції, які мають сильний психологічний та моральний вплив на звичайних громадян РФ. Адже воює не просто один Путін і його оточення, воює кожен громадянин Росії, підтримуючи своїми діями чи бездіяльність агресію. Здається, в Європі вже надивилися на неадекватну та агресивну поведінку звичайних росіян, що кидаються на перехожих з кулаками, нецензурною лайкою та всіляко ображають випадкових людей, які нічого їм не зробили.  

Росія – це загроза цінностям західної цивілізації, а росіяни – носії цієї загрози. Захист від них – є питанням національної безпеки. І це дуже добре розуміють деякі члени ЄС. 

Приміром, міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський зазначив, що Чехія першою ще 25 лютого заборонила видачу віз для громадян Росії (а згодом і Білорусі) у зв’язку з повномасштабним вторгненням в Україну. 

“У час російської агресії, яка досі змінює свої заявлені кордони, не можна говорити про звичайний туризм для російських громадян. Це питання нашої безпеки, я тривалий час намагався зменшити вплив російських спецслужб на території ЄС”, – додав Ліпавський.

Аналогічну думку висловлює і Кая Каллас, прем’єр-міністер Естонії:

“Припинити видавати туристичні візи росіянам. Відвідування Європи це привілей, а не право людини. Авіасполучення з Росією зупинене. Це означає, що в той час, як візи видають шенгенські країни, тягар несуть сусіди Росії (Фінляндія, Естонія, Латвія – єдині пункти в’їзду). Зараз пора припинити туризм з Росії”.

З нею згодні й інші країни Балтії, а також Польща, Болгарія, Фінляндія, Норвегія.

Натомість Франція та Німеччина виступають проти заборони видачі віз росіянам.

Олаф Шольц, канцлер Німеччини, пояснив німецьким журналістам у Берліні:

“Ми вже запровадили дуже далекосяжні санкції, які також стосуються багатьох конкретних осіб, олігархів і тих, хто підтримує владні структури в Росії. І ми, безумовно, будемо це робити далі. Дієвість цих заходів була би послаблена, якби вони були спрямовані проти всіх, включно з цілком невинними людьми”.

Жерар Аро, колишній посол Франції в ООН і в США, написав у Twitter

“Я виступаю проти заборони на візи для росіян з двох причин: 1) Цей крок не має жодної реалістично досяжної мети; 2) Він суперечить європейським цінностям, без розбору караючи невинних осіб.”

Отже, Франція і Німеччина закривають очі на відповідальність кожного громадянина Росії за теперішню політику їхньої держави. Насправді, це дуже зручно. Адже можна просто призначити якихось конкретних відповідальних, спихнути на них всю провину, а з іншими, “хорошими русскімі”, продовжувати вести справи. За такою логікою Путін – поганий, але гроші “Газпрому” – хороші, бо ж не “Газпром” віддає наказ стріляти по мирних мешканцях касетними бомбами.

Гібридна війна

Без визнання розділеної відповідальності, тобто того, що кожен громадянин Росії несе відповідальність за свою державу, не буде жодного прогресу в протидії російській агресії. Треба зрозуміти, що це Перша Гібридна світова війна (World Hybrid War I) і Росія воює не лише кулями й ракетами, вона воює словами і наративами, енергетичним шантажем і терором, перетвоює на зброю все і всіх, в тому числі зброєю стає і кожен росіянин, який несе російські цінності та ідеї у світ. Кожен громадянин Росії своїми активними діями (з автоматом в руках в лавах армії РФ, на кухні перед телевізором підтримуючи пропаганду чи кидаючись з кулаками  та лайкою на громадян країн ЄС) чи бездіяльністю (мовчки закривати очі на беззаконня, голосувати за єдіноросов) є співучасником чи пособником агресивної політики РФ.

Саме розуміння цього підштовхує країни Східної Європи до проактивної позиції та жорстких санкцій. А нерозуміння чи зумисне небажання розуміти Франції та Німеччини зумовлює їх м’яку позицію. Їхнє минуле, очевидно, змушує стати їх на сторону агресора, адже ще жива пам’ять про останню світову війну. Німеччина, схоже так і не оговталася від почуття провини за злочини нацизму, можливо їм здається, що закриваючи очі на новий -изм – рашизм, вони зможуть забути, що мали власну історію кривавої диктатури. Франція ж досі намагається затерти спогади про свою капітуляцію перед злом, ніби замиреня нового зла має автоматично применшити стару вину.

Старі нові рани

Європа вкрита шрамами і не всі з них зарубцювалися, тому й реакція на нові порізи у всіх різна. Ті, в кого рани ще свіжі, готові протистояти кривдникам до того як вони нанесуть нові рани. Ті ж, хто давно вже відшліфував рубці лазером чи запудрив дорогою косметикою, прагнуть робити вигляд ніби нічого не відбувається і не все так погано. Їх інстинкт самозбереження вже притупився комфортом процвітаючої Європи. 

Ми ж перебуваємо в епіцентрі подій. Тому наша роль першими дзвонити у тривожний дзвін і робити все можливе, щоб протидіяти страшному ворогу. Добре, що наші можновладці це розуміють.

Так, президент України Володимир Зеленський наполягає на повному закритті кордонів для росіян принаймні на рік. Адже наявні зараз санкції є досить “слабкими” та поки що не дуже відчутними для звичайних громадян РФ. В інтерв’ю для американського видання The Washington Post він сказав:

“Найважливіші санкції — це закриття кордонів. Нехай живуть у власному світі, поки не змінять свою філософію.”

“Має бути гарантія, що російські вбивці та посібники державного терору не користуватимуться шенгеном. Не можна руйнувати саму ідею Європи, наші спільні європейські цінності.

Не можна перетворювати Європу на супермаркет, у якому неважливо, хто заходить. Головне, щоб людина просто розрахувалася за товари”, — сказав Зеленський.

Мінстр закордонних справ України Дмитро Кулеба напередодні наради міністрів закордонних справ Європейського Союзу, що відбудеться 31 серпня у Празі заявив

“Я закликаю всі країни ЄС і G7 припинити видавати візи росіянам. Президент Зеленський  абсолютно правильно наполягає на цьому. Росіяни переважно підтримують війну проти України. Вони повинні бути позбавлені права перетинати міжнародні кордони, поки не навчаться їх поважати”.

В якості підсумку, хочеться навести аргументацію на підтримку заборони видачі віз росіянам від лідера фракції Партії національної коаліції у фінському парламенті Фінляндії Каі Мукканена. Він сказав телеканалу Євроньюз

“Це не чорно-біле питання, і ми у себе багато обговорюємо доводи за і проти. Головна проблема в тому, що закриття можливості росіянам приїздити сюди викличе обурення проти нас, в той час як мета полягає в тому, щоб обурення було спрямоване проти режиму Путіна і проти війни. Але, взявши все це до уваги, правильно було б показати росіянам, що вони також як країна несуть відповідальність за підтримку чинного режиму і того, що той режим робить. І в той час як в Україні порушення відбуваються в таких масштабах, ми не можемо мати нормальні відносини між двома нашими країнами.”

Отже, питання визання відповідальності кожного громадина Росії за дії їхньої держави, це питання національної безпеки всіх країн, що можуть постраждати від російської агресії – а це по суті ледве не весь світ, з огляду на можливість застосування РФ ядерної зброї. Тут вже вибір простий, або закривати очі на небезпеку, або увімкнути  інстинкт самозбереження на повну і діяти рішуче. Самі росіяни не зупиняться, поки їх не зупинить весь світ.

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.