Чим загрожує продовольча криза? Біополітичний контекст


Будь-яка війна – це не лише про смерть від куль чи обстрілів, але й також значна кількість супутніх загроз безпеці, які вона приносить. Однією з таких загроз є економічна складова – продовольча криза.

Поки через порти України безперебійно йшло зерно, ніхто не задумувався про нові ризики для безпеки Європи. Тепер же всі усвідомлюють, що від вирішення проблеми поставок залежить те, чи уникне Євросоюз нового витка міграційної кризи.

До ескалації 24 лютого 2022 року Європа вже боролась із наслідками кризи 2015 року, проблемою евакуації цивільних осіб з Афганістану, а також міграційною кризою на білорусько-польському кордоні. Нове вторгнення Росії призвело до того, що в країни ЄС прибуло 5.2 мільйона біженців.

Згідно з даними Frontex 2,3 мільйона українців повернулись, тим не менш це не зменшує фінансове навантаження. Для прикладу Польща вже призупиняє щоденну виплату 40 злотих українських біженцям з 1 липня

Розблокування українських портів є критично важливим для України, але й також для країн ЄС, інакше це загрожує спалахом нової міграційної кризи, спровокованої голодом. На практиці це означає, що Франція з Німеччиною будуть змушені приймати нових біженців, а сам Євросоюз знову розділиться на два табори. На останньому однозначно зіграє Росія, намагаючись знову шантажувати світ.

Путін вже вимагає, щоб були зняті санкції з РФ і лише тоді російські війська пропустять кораблі з зерном. Згодом умови змінилися і росіяни почали вимагати, щоб українці розмінували власні порти.

Лише тоді Москва гарантуватиме “гуманітарний коридор”.

Тим не менш, такий крок загрожує тим, що РФ використає розміновані порти, щоб напасти на Одесу. Якщо це відбудеться, тоді в Путіна з’явиться ще один важіль тиску як на Київ, так і Брюссель.

Така ситуація дозволить шантажувати світ набагато ефективніше, ніж до цього.

Голод і нелегальна міграція, помножені на війну в Україні, здатні спровокувати глибоку геополітичну кризу в Європі, що неодмінно призведе до того, що старі-нові лобісти теми домовляння з Росією, ціною життів українців, візьмуться за роботу з подвійними зусиллями.

 • Владислав Ковальчук

  Засновник АЦ “Хімера”

  Випускник Варшавського Університету Суспільно-Гуманітарних Наук (University of Social Sciences and Humanities) факультету міжнародні відносини. Має ступінь магістра за спеціалізацією Національна Безпека, виданий Люблінським Університетом імені Марії Кюрі-Склодовської.
  Раніше один з організаторів щорічних конференцій і постійний аналітик Intermarium Support Group.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, правосуддя перехідного періоду, боротьба з тероризмом, асиметричні конфлікти, війна з наркотиками, діяльність спецслужб.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.