Криваві бургери

Криваві бургери

Хвилі Санкції, що хвилями почали накривати Росію після вторгнення в Україну зачепили міжнародні компанії, які працювали в РФ. Парад виходів бізнесів з Росії змусив росіян знову згадати магічне слово “імпортозамєщєніє”.

Під “замєщєніє” потрапили Фанта, Кока-кола, YouTube, McDonald’s та багато інших світових брендів. Заводи закриваються, мережі згортаються, тисячі робочих місць зникають. 

Але в цьому процесі не все так просто. Одні компанії, не зважаючи на збитки, виходять з Росії, інші намагаються зберегти гроші і не втратити при цьому обличчя, тобто репутацію. І без темних справ тут не обійтися. 

McDonald’s в Росії – це 850 закладів та 62000 працівників. Через закриття своїх ресторанів в Росії та Україні McDonald’s втратив $127 млн. ($27 млн оренда приміщень і зп працівників, ще $100 млн запаси продуктів). У Росії та Україні знаходиться лише 2% усіх ресторанів мережі, але на них припадає близько 9% світової виручки, писав Bloomberg.


 • Всю мережу McDonald’s купує один російській бізнесмен з Новокузнецька Олександр Говор. Раніше він володів 25 збитковими “маками” у Сибіру.
 • Після покупки буде проведено ребрендинг та швидше за все мережа отримає назву «Весело и вкусно» (ще фігурують бренди – «Только так», «Тот самый», «Свободная касса», «Это он», «Точно он» і «Компас»). Для неї вже розроблено новий фірмовий стиль.
 • Але є ще один фігурант угоди – підсанкційний банк «Совкомбанк», з яким компанія покупця уклала угоду про заставу, а саме – майнові права по кредиту на купівлю основної юрособи McDonald’s в Росії.

Ось тут починається найцікавіше, бо виникає питання хто такий Говор та за що «Совкомбанк» потрапив під санкції одним з найперших.

Олександр Говор

народився в Новокузнецьку. В 90-х керував вугільним бізнесом (в долі з Романом Абрамовичем), який довелося продати після двох трагедій на шахтах у 2007 році, коли загинуло 148 шахтарів. Гроші вклав у новий нафтогазовий бізнес ЗАТ «Нефтехимсервис». Разом з партнером побудували в 2013 році Яйський нафтопереробний завод в Кемеровській області, що розташований поруч з магістральним нафтопроводом «Транснафти», потужністю 3 млн тон. (За даними бази «Контур.Фокус», в 2021 году виручка компанії достягла 97,5 млрд рублів, прибуток — 484 млн.) Через організацію-прокладку розвиває мережу заправок «Лукойл» у Сибіру.

В 2008 році заснував «А-Мега-Холдинг», який володіє тваринницькими фермами, молокозаводами, ковбасною фабрикою та рестораном. В 2015 почав по франшизі відкривати McDonald’s у Сибіру. Це супроводжувалося низкою скандалів та судових тяганин, у зв’язку з незаконними забудовами. 

Також на дружину оформлено девелоперську компанію, яка володіє 31 дочкою (готелі та медичні центри). 

Син Роман з 2018 року депутат законодавчих зборів Кемеровської області від «Единой России».

Скандали і чутки навколо Олександра Говора:

Фігурував у справах про браконьєрство на Алтаї, його приватні вертольоти двічі розбивалися (другий раз загинув пілот), помічений у тіньових схемах в гральному бізнесі. Весілля дочки обійшлося в $1 млн.

У сукупності за останні три роки виручка всіх бізнесів Говора, за підрахунками ВВС, склала 76,6 млрд рублів. Але більша частина з них працювала в мінус, і чистий збиток усіх разом – 18,7 млрд рублів. Саме тому самостійно купити McDonald’s Говор не міг – статутний капітал основної юрособи 9,7 млрд рублів, а управляюча компанія Говора не мала прибутку з виручкою 2 млрд рублів станом на 2 червня. Для розуміння виручка ТОВ “Макдоналдс” в Росії за 2021 рік – 75,2 млрд рублів.


Отже, офіційно купити McDonald’s Олександр Говор собі не може дозволити. Йому бракує грошей. Тому він звертається в «Совкомбанк», який укладає заставну угоду. Гроші в обмін на долю в McDonald’s, договори довгострокової оренди чи дебіторська заборгованість. Таким чином, реальним покупцем є підсанкційний банк. 

Інформація про заставний договір спочатку була офіційно опублікована на сайті Федеральної нотаріальної палати, але вже на наступний день 3 червня її видалили, виправдовуючись технічною помилкою.

Розслідувачі вважають, що справжніми покупцями є ряд тіньових власників та банків, що потрапили під санкції. 

Сам «Совкомбанк» потрапив ще в перший американський список санкцій разом ВТБ, “Открытием” и Новикомбанком. Банк є фігурантом рейдерських справ та намагався відбілити свою репутацію в США через ту саму лобістську компанію Mercury, якою користувався Віктор Янукович та Олег Дерипаска.

Таким чином, угода з продажу McDonald’s в Росії все більше обростає темними деталями та виглядає як спроба в обхід санкції відбілити криваві гроші російського бізнесу.

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.