Імпортозамєщєніє інтернета

Імпортозамєщєніє інтернета

Отже, що трапилося?

Російські компанії не зможуть продовжити ліцензії на обладнання Cisco та IBM.
У зв’язку з цим після закінчення терміну дії придбаних дозволів техніка просто перестане працювати. Обладнання можна намагатися взламувати, проте процедура має мінімальні шанси на успіх і призведе до серйозних порушень у роботі.

А тепер пояснення чому це важливо

IBM – має приблизно 10% ринку російських серверних рішень, а Cisco контролює понад 50% ринку мережевого обладнання (в деяких сегментах навіть 60%).
Нагадаємо, що ще раніше з Росії пішли Ericsson, Broadcom, Juniper, TSMC, які є ключовими гравцями на світовому ринку комунікаційного обладнання.
Навіть китайський Huawei хоч офіційно і не вийшов, проте припинив поставки в Росію de facto.

Простими словами це означає, що Росію відрізають від технологій. Першими наслідками будуть збої у роботі, а в подальшому смерть провайдерів без можливості оновлення та ремонту обладнання. Наскільки швидко це може трапитися – одностайності серед експертів немає. Одні говорять про те, що вже до кінця року будуть помітні порушення у роботі, інші пророкують поступове уповільнення та обмеження функціоналу.

Чи є альтернативи?

Улюблена мантра про імпортозамєщеніє вмикається автоматично з вуст російських урядовців. Проте на практиці все не так просто.

Можливі варіанти порятунку такі:

 1. Завозити б/у обладнання старих поколінь і якось його доналаштовувати під Росію.
 2. Купувати через фірми-прокладки, налаштовувати і потім завозити в Росію.
 3. Випускати своє.

Перший варіант – вже давно практикується, але він не панацея, бо термін служби обладнання не вічний. Другий варіант – багато ризиків для продавців, на які вони не готові йти. Навіть китайці відмовляються, бо бояться вторинних санкцій від США, яким належать патенти на технології.

Третій варіант – найбільш фантастичний. Якщо ще залізячки якось спаяти росіяни зможуть, то розумне начиння – “мізки” обладнання вони не можуть випускати. Просто не мають доступу до технологій.

Розпочати випуск необхідних процесорів у Росії неможливо: для цього потрібні напівпровідникові виробництва з технологічним процесом 45 нанометрів (нм), 28 нм і менше. Найкращі заводи в Росії здатні випускати чіпи з проектними нормами 180 нм і 90 нм. Для переходу на технології 45 нм і менші потрібні десятки мільярдів доларів та доступ до спеціального обладнання та ноу-хау, які існують лише у західних країнах.

Висновок невтішний для Росії. Прощай інтернет. Рано чи пізно.

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.