Космічне дно

Космічне дно

Російська мрія про світле космічне майбутнє йде слідом за російським воєнним кораблем.

Цього тижня Сергій Сопов, генеральний директор S7 Space («С7 Космічні транспортні системи», «дочка» російської S7 Group) опублікував повідомлення, що компанія скоротила 52 робітників (всього в компанії працює близько 100) та заморозила проект створення ракети-носія легкого класу. Звільнення пов’язані з фінансовими проблемами компанії: «Коли не літають літаки, гроші нема звідки взяти на інші проекти».

“Доброго вечора, шановний Сергію Олексійовичу! Сьогодні 52 співробітники з с7ктс звільнені, я в тому числі, все, що Ви створювали зруйновано і зламано, космічного напрямку більше немає. Дуже шкода S7 space як напрямок”,

– процитував Сопов лист одного з екс-співробітників компанії у своєму акаунті у Facebook.

Окрім космічного напряму, сам S7 Group у прес-релізі заявив, що також згортає ще один проект: “У поточних обставинах S7 Group заморожує проект лоукостера Citrus. У 2022 році поставки необхідних для запуску лоукостера літаків не відбудуться, тому розвиток авіакомпанії з такою бізнес-моделлю зараз, на жаль, неможливий”.

S7 Space надає послуги із запуску космічних апаратів. У 2016 році група придбала той самий плавучий космодром “Морський старт”: платформу Odyssey, корабель Sea Launch Commander, обладнання та товарний знак Sea Launch. У 2020 році S7 повідомляла, що заморозила проект до “кращих часів”.

Нагадаю, що S7 Space розпочала розробку багаторазової ракети-носія, “конкурента” Falcon 9 SpaceX у 2020 році. На її розробку приділялося п’ять-шість років.

Ця ракета мала стати не лише “вбивцею Фалькона”, але й реально вирішити російську проблему з доставкою супутників на орбіту. РФ не має можливості проводити запуски та відновлювати свої втрати обладнання на орбіті, тому що вартість одного запуску надмірно висока порівняно з вартістю запуску в США. Це пов’язано з корупційною системою фінансування космічних проектів (привіт Рогозіну і всьому “Роскосмосу”).

Росія вже не перший рік намагається “імпортозамєстіть” американську систему GPS своїм ГЛОНАССом. Однак супутників, які забезпечили б нормальне покриття, у них не вистачає. Якщо США вирішать відключити систему GPS для РФ, там виникнуть великі проблеми. До слова, у ГЛОНАСС похибка обчислюється в десятки, а то й сотні метрів, на відміну від точної GPS.

Нелюбов Рогозіна до Маска і його проектів – це не лише піар-хід. Не секрет, що супутники мережі Starlink завдають Росії величезних збитків, і в РФ це визнають публічно.

Starlink допомагає нам у воєнному протистоянні з Росією. Тому росіяни регулярно завдають потужних хакерських атак по системі. Раніше голова російської державної корпорації “Роскосмос” Дмитро Рогозін заявив, що Ілон Маск відповідатиме за передачу систем супутникового інтернету Starlink для потреб українських Збройних сил у Маріуполі.

“Поки що Starlink чинив опір російській кібервійні, спробам заглушення та злому, але вони нарощують свої зусилля”,

– писав Маск.

При цьому інформаційне агентство Reuters повідомляє, що Росія організувала масовану кібератаку на супутникову інтернет-мережу, яка призвела до відключення десятків тисяч модемів на початку російсько-української війни у США, Великій Британії, Канаді, Естонії та інших країнах Європи.

В Україні є понад 10 000 станцій Starlink. Кількість завантажень програми Starlink, що використовується для підключення до супутникового інтернету, в Україні зросла з нуля до 215 000. Це становить 58% від загальної кількості по всьому світу, повідомляв The Economist.

9 червня українське представництво компанії SpaceX — Starlink Ukraine — отримало ліцензію оператора.

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.