Спалена земля – як Кремль планує виграти війну?

Спалена земля - як Кремль планує виграти війну?

Перші дні і місяці війни можна визначити як повний провал російської “спецоперації” в Україні. Попри бажання захопити Київ протягом 3-х днів, росіяни здивували всіх серією “жестів доброї волі”, в ході яких вони робили “організований відступ”. Причиною цього стали як технічна перевага українців і якісніші тактика з стратегією у війні, так і значні втрати російської армії, помножені на її низький моральний дух.

Тим не менш, російському військовому керівництву необхідно було звітувати про “перемоги” на фронті, в той час як політична верхівка мусила демонструвати їх на внутрішньополітичний ринок РФ. Саме це стало причиною зміни тактики ведення війни і на заміну “бліцкригу” прийшла “спалена земля”. На якихось напрямках росіяни, звичайно ж, залучають свої елітні підрозділи, але про якесь загальне покращення якості їх армії говорити не можна.

В світі, здавалося б, вже можна було оголошувати “гуманітарний тендер” серед тих, хто готовий відновлювати зруйновані Росією Ірпінь, Бучу, Бородянку та інші населені пункти.

На жаль, такої ж активності не спостерігається в контексті поставок озброєнь для України. Україні буде критично необхідним план Маршала, але він не матиме сенсу, якщо росіяни продовжать свій наступ і вийдуть на адміністративні кордони Донецької і Луганської області. Все, що відновлять українські партнери, росіяни знову зрівняють із землею, перетворюючи ці території на такі, що непридатні для життя.

Вони не могли захопити Маріуполь, тож вирішили систематично його бомбардувати, поки там не залишилося жодного місця, яке можна обороняти. Після Маріуполя був Сєверодонецьк і Лисичанськ, які також повністю зруйнували, роблячи будь-яку оборону безглуздою. Те ж саме, якщо вірити британській розвідці, чекає на Донецьку область.

Росіяни не приховують своїх планів і якщо не досягнуть початкових цілей, типу демілітаризації і нейтрального статусу, то спробують розпочати переговори про Мінськ-3. Повільні поставки озброєння коштують українцям надзвичайно дорого.

Поки ми захищаємо країни ЄС і НАТО від війни, альянс розширює свою географію, включаючи до своїх лав Швецію і Фінляндію. Стратегічна концепція НАТО 2022, опублікована після Мадридського саміту, визначено нового ворога, однак це нічого радикально не змінює для України. Слова “defend” і “defensive” фігурують в ній настільки часто, що складається враження, ніби альянс намагається переконати РФ і Китай в тому, що він не несе їм загрози.

Так, інтеграція Швеції з Фінляндією – це питання часу. Остання перешкода, якою було вето Туреччини, успішно усунута. Невдовзі шанси Хельсінкі і Стокгольма уникнути російської агресії суттєво зростуть, в той час як Україна знову отримала запевнення, що в НАТО вірні деклараціям Бухарестського саміту в 2008 році.

Росія ж, вбачаючи слабкість союзників України, продовжує діяти дедалі агресивніше.

Зрештою, в стратегічній концепції 2022 Мадридського саміту чітко написали, що не хочуть конфронтації з РФ, але готові захищати суверенітет країн-учасниць. Для нас це означає лише два варіанти:

 • Війна до перемоги, тобто повернення до наших міжнародно-визнаних кордонів
 • Мінськ-3 і втрата Донецької і Луганської областей з частиною Півдня

Росія чітко просигналізувала, що готова до тотальної війни і заради цієї мети навіть відкопала “легітимного”. Янукович сказав, що громадяни України самі повинні вирішити – воювати до останнього українця чи спробувати зберегти те, що залишилося. Пізніше він додав, що треба вислухати тих, хто має конструктивні пропозиції і дати миру шанс.

Через Януковича Путін намагається сказати, що або українці погоджуються на мирні переговори на умовах Москви, або ж Москва все одно доб’ється переговорів, але перед цим перетворить всі українські міста на руїни.

Гроші на відновлення українських міст – це добре, але спочатку треба забезпечити їм надійний захист від ворога. Або Захід почне повноцінно озброювати Україну, або ж невдовзі буде змушений озброювати своїх громадян.

 • Владислав Ковальчук

  Засновник АЦ “Хімера”

  Випускник Варшавського Університету Суспільно-Гуманітарних Наук (University of Social Sciences and Humanities) факультету міжнародні відносини. Має ступінь магістра за спеціалізацією Національна Безпека, виданий Люблінським Університетом імені Марії Кюрі-Склодовської.
  Раніше один з організаторів щорічних конференцій і постійний аналітик Intermarium Support Group.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, правосуддя перехідного періоду, боротьба з тероризмом, асиметричні конфлікти, війна з наркотиками, діяльність спецслужб.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.