10-12 червня в Сингапурі проходить ХІХ щорічний азійський безпековий саміт Shangri La Dialogue, на якому традиційно збираються глави оборонних відомств азійсько-тихоокеанського регіону та провідних держав світу.

Українська делегація також запрошена на Саміт, на відміну від Росії. Президент В. Зеленський особисто не був присутній, але виступив по відеозв’язку.

Під час свого виступу Президент України заявив, що через те, що Росія блокує експорт зерна через українські порти, у країнах Азії та Африки можливий голод. Це, у свою чергу, посилить політичну нестабільність і може призвести до низки державних переворотів та повалення політиків у цих регіонах.

Виступ викликав неабиякий інтерес серед гостей Саміту. Аудиторія аплодувала та пізніше було багато схвальних відгуків та реакції на слова Зеленського.

Однак росіяни не були б росіянами, якби не спробували і тут щось намутити. 

Цю новину моментально рознесли по мережі російські ресурси (радіо Спутнік), а деякі наші вітчизняні сайти швидко підхопили її. Так, за кілька годин мережа наповнилася десятками новин про нібито демарш китайської делегації.

Журналісти, присутні на Саміті почали спростовувати цю інформацію. А китайська сторона змушена була робити офіційне спростування – нікуди їхня делегація не виходила, а навпаки уважно слухала. 

відео з Саміту, яке показує повний зал під час виступу В.Зеленського

То що ж трапилося насправді? 

Олівія Енос старший аналітик Heritage Foundation та дуже авторитетний експерт з питань дотримання прав людини в Азії, зокрема в Північній Кореї та Китаї. Висвітлює уйгурську проблематику. Є шанованим автором у багатьох провідних світових виданнях. Тож закидати їй створення зумисного фейку якось малоймовірно.

Можливо, вона щось не так зрозуміла? 

Ситуацію прояснює інший твіт. Hoo Chiew-Ping, провідний лектор Малайзійського національного університету і спеціаліст з Кореї та країн АСЕАН, теж була присутня на Саміті й бачила все на власні очі. Вона опублікувала фото з китайською делегацією, яка сиділа під час виступу Зеленського. І пояснила, що напевне Олівія сплутала їх з в’єтнамською делегацією, яка справді виходила (для участі у інших зустрічах).


Черговий російський фейковкид спіткала невдача.

До речі, це вже не перша подібна ІПСО. Під час економічного форуму в Давосі росіяни розганяли аналогічний фейк: ніби китайська делегація покинула зал під час звернення Зеленського.

Це свідчить про цілеспрямовану політику інформаційних провокацій, до якої вдається Росія. 

Цікавим є інше. Чому вони з такою наполегливістю повторюють ті самі дії. Ось тут вже варто згадати Зігмунда Фройда. Свого часу він описав цікавий психологічний механізм – проекція. Вона часто зустрічається в невротичних або психотичних особистостей, що функціонують на примітивному рівні, особливо є типовою для параноїдальних розладів.

Проекція – це коли пацієнт приписує іншим свої думки, мотиви, якості характеру. Це захисний механізм психіки, який допомагає уникати відповідальності. Негативним наслідком такого захисту є бажання виправити зовнішній об’єкт, на який спроектовано щось негативне, або взагалі позбутись його, щоб таким чином позбутись почуттів, які викликає цей об’єкт. Між іншим, зовнішній об’єкт може не мати нічого спільного з тим, що на нього спроектовано.

Отже, Росію ігнорують та зневажають на міжнародних зустрічах та форумах – покидають зали під час виступів російських представників, не подають руку при зустрічах. Тому вони проектують на Україну свої проблеми, звинувачують нас у тому що роблять самі й намагаються зробити винними усіх, уникаючи відповідальності за власні дії. Класична психіатрична картина хвороби.

Росія – глибоко хвора країна. Хвора на особливо збочену та небезпечну хворобу – рашизм. І це не індивідуальне захворювання одного Путіна. Кожен росіянин в тій чи інший формі страждає на неї. І відповідальність за дії Росії лежить не лише на Путіні та умовній верхівці, але й на кожному росіянині.  

Нам не можна розслаблятися і слід бути уважними. Бо гібридна війна йде на всіх фронтах. Стріляють не лише артилерією, але й словами. Споживайте інформацію відповідально.

 • Ярослава Бірюк

  Засновник АЦ “Хімера”

  Закінчила факультет Дизайну Київського національного університету технологій та дизайну. Сертифікований спеціаліст з креативності – Professional in Creativity Certificate by UniCert®_GmbH. Понад 15 років досвіду роботи в ІТ та креативних індустріях.
  Член оргкомітету iForum ‒ найбільшої офлайн-конференції в Україні, присвяченій інтернету.

  Сфера наукових інтересів:
  Міжнародні відносини, інновації та технології, Problem Solving та прийняття рішень, ідеології та стратегеми, інформація та пропаганда, глобальні виклики і загрози.

Обговорити публікацію можна в нашому телегам-чаті:


XIMERA не несе відповідальності за наслідки публікації та використання матеріалів, розміщених на сайті в інших джерелах. Думка авторів публікацій, коментарів, розміщених на наших сторінках, може не збігатися з думками і позицією Центру.
Цитати подано зі збереженням оригінальної орфографії та пунктуації.